Hramul Manastirii - Liturghie arhiereasca 14 septembrie 2012

Sute de credincioşi au participat la hramul Mănăstirii "Înălţarea Sfintei Cruci" - Caraiman, din judeţul Prahova. Cu această ocazie, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a săvârşit Sfânta Liturghie şi a binecuvântat pelerinii şi monahii acestui aşezământ monahal.
Anul acesta, obştea monahală şi credincioşii din împrejurimi s-au bucurat de prezenţa Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Române. Prăznuirea Înălţării Sfintei Cruci se face cu post şi aducere aminte a Răstignirii Domnului, însă sărbătorirea liturgică este una frumoasă şi luminoasă. Slujba s-a oficiat în curtea lăcaşului de rugăciune, pe un podium, pentru ca şi mulţimea de credincioşi să participe şi să se bucure de prezenţa slujitorilor. A săvârşit Sfânta Liturghie Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, înconjurat de un sobor de slujitori din care au făcut parte părintele arhimandrit Teofil Anăstăsoaie, Exarh administrativ al Arhiepiscopiei Bucureştilor, părintele Constantin Naclad, de la Sectorul Teologic-educaţional al Patriarhiei Române, părintele protopop Costică Dumitru de la Protoieria Câmpina, părintele protosinghel David Petrovici, stareţul Mănăstirii Caraiman şi exarhul mănăstirilor din zona de munte a judeţului Prahova, precum şi alţi preoţi şi diaconi.
La sfârşitul Sfintei Liturghii, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a hirotesit întru protosinghel pe ieromonahul Gherontie Puiu, ctitorul Mănăstirii Caraiman. "Părintele Gherontie a ales ca această mănăstire să fie aici, aproape de crucea de pe Caraiman. Maica Domnului l-a îndemnat să facă aici o mănăstire, şi iată, părintele vede cum creşte mănăstirea aceasta şi lumea vine să se roage şi să se închine aici şi să găsească în Sfânta Cruce putere de a purta crucea personală, care are înţelesul duhovnicesc de o anumită neputinţă, suferinţă, greutate a vieţii şi nefericire", a spus Preafericirea Sa.

« inapoi
Cazare si masa credinciosi
Manastirea Caraiman dispune de 100 locuri de cazare, impartite in trei corpuri de cladire.
Fiecare camera este dotata cu baie proprie.
detalii
Organizare de conferinte si training-uri
La Manastirea Caraiman se pot organiza conferinte, training-uri si alte evenimente cultural educative.
Dispunem de:
Ajutor pentru constructia Manastirii