Tur Virtual

Părintele proinstaret Protos. Gherontie Puiu

Personalitatea care s-a impus în conștiința celor care au vizitat Mănăstirea Caraiman a fost, fără îndoială, părintele protosinghel Gherontie Puiu.

Parintele Staret David Petrovici

La data de 01 iulie 2010, părintele ieromonah David Petrovici a fost numit în ascultarea de stareț al Mănăstirii Caraiman din localitatea Bușteni, județul Prahova.

Bun venit la Manastirea Caraiman

Manastirea Caraiman este o manastire ortodoxa aflata in localitatea Busteni, judetul Prahova, la poalele masivului Caraiman. Crucea de pe Caraiman parca strajuieste poteca ce duce pasii pelerinilor spre manastire. Mergand spre telecabina din Busteni, la un moment dat, pe partea stanga, un indicator si o icoana arata poteca, cu dale de piatra pe alocuri, ce duce spre manastire.
Poteca, mergand parca pe ascuns, pe sub coroanele intunecate ale brazilor, ajunge, in cele din urma, intr-o oaza de lumina, masivul Caraiman ivindu-se in toata splendoarea lui. In aceasta poiana, Parintele Gherontie Puiu a ridicat, din mila lui Dumnezeu si cu ajutorul Maicii Domnului, o mareata manastire.detalii

Clip de prezentare a Centrului Social-Pastoral

Programul sfintelor slujbe

- de luni până vineri: - ora 7.oo - acatist, utrenia, ceasul I, Sf. Liturghie,
- ora 17.oo - ceasul IX, vecernia
- ora 19.30 - pavecerniţa

- duminica: - ora 7.30 - acatist, utrenia, Sf. Liturghie
- ora 17.oo - ceasul IX, vecernia,
- ora 18.oo - paraclisul Maicii Domnului.
Cazare si masa credinciosi
Manastirea Caraiman dispune de 100 locuri de cazare, impartite in trei corpuri de cladire.
Fiecare camera este dotata cu baie proprie.
detalii
Organizare de conferinte si training-uri
La Manastirea Caraiman se pot organiza conferinte, training-uri si alte evenimente cultural educative.
Dispunem de:
Ajutor pentru constructia Manastirii